Aktualizacja pomiaru wskaźnika odpowiedzi strony na Facebooku

W zależności od tego jak szybko odpowiadamy na wiadomości przesłane na naszą stronę na Facebooku możemy zyskać odznakę Bardzo sprawnie odpowiada na wiadomości. Informacja o czasie odpowiedzi znajduje się w zakładce Informacje. Może ona się różnić w zależności od tego jak szybko reagujemy na przesłane pytania i ostatecznie użytkownik zyska informację, że odpowiadamy sprawnie, zajmuje nam to godzinę, a może nawet kilka godzin. Jakie to ma znaczenie dla niego?

Facebook traktowany jest jako szybki i bezpośredni sposób kontaktu. Gdy prowadzimy sklep internetowy klient może mieć wątpliwości i chcieć zadać pytanie dotyczące produktu, zwłaszcza gdy jest bardzo zainteresowany kupnem. Gdy na stronie nie ma opcji chatu z obsługą, zapewne spróbuje odezwać się do nas przez Facebooka. Jeśli szybko odpowiemy i rozwiejmy wątpliwości klienta mamy szansę na sprzedaż. Jeśli widzi on, że kontakt z nami jest utrudniony bo odpowiedź zwykle zajmuje nam sporo czasu może zrezygnować i poszukać tego samego produktu u konkurencji.

Jak mierzony jest wskaźnik odpowiedzi?

Facebook ostatnio zaktualizował sposób mierzenia tego wskaźnika. Czas odpowiedzi liczony jest od momentu gdy ktoś wyśle do nas wiadomość, nawet gdy jest to ta sama osoba pod warunkiem, że zrobiła to okresie 24 godzin od ostatniej wiadomości.

Ogólny wskaźnik odpowiedzi strony oparty jest na 30 dniowej historii. Dlatego jeśli mamy słaby wskaźnik odpowiedzi jesteśmy w stanie dość szybko go podreperować odpowiadając szybciej na wiadomości klientów.

Jeżeli jest np. 6 września, a ostatnia wliczona wiadomość do strony pochodzi z 30 sierpnia, wówczas wskaźnik odpowiedzi strony obejmuje wiadomości wysyłane w okresie 1-30 sierpnia.

Jeśli nasza strona otrzymuje mało wiadomości i będzie ich mniej niż 10, to wskaźnik odpowiedzi oparty będzie na wszystkich otrzymanych wiadomościach.

Czas odpowiedzi

Czas odpowiedzi jest średnią z najszybszych 90% czasów odpowiedzi na pierwszą wysłaną wiadomość. Dlatego jeśli konwersacja zawiera więcej wiadomości, ale nie będziemy już w stanie tak szybko na nie odpowiedzieć, to nie są one brane pod uwagę. Jest jednak wyjątek bo do wskaźnika odpowiedzi zaliczona zostanie wiadomość wysłana przez daną osobę po 24 godzinach bez wymiany wiadomości. Dlatego warto odpowiadać również w starych wątkach, a nie tylko na nowe wiadomości.

Czy wiadomość automatyczna jest liczona do czasu odpowiedzi?

Nie, liczone są jedynie odpowiedzi wysłane ręcznie lub poprzez API. Takie typy wiadomości jak automatyczna odpowiedź czy wiadomość o nieobecności nie są uwzględniane przy obliczaniu wskaźnika czasu odpowiedzi dla Twojej strony.

Leave a Comment