Jak śledzić dostępność strony internetowej

W niektórych przypadkach możemy pozwolić sobie na to by strona była jakiś czas niedostępna, a my o tym nie będziemy wiedzieli. Są jednak takie biznesy, w których dostępność strony gra kluczową rolę i w przypadku jakichkolwiek problemów należy reagować natychmiast.

Chwilowe niedostępności mogą być niezależne od nas i wynikać na przykład od dostawcy serwera, który będzie miał chwilowe problemy z dostarczeniem usługi. Przyczyn może być jednak więcej, możemy zapomnieć odnowić certyfikat SSL czy domenę. Niedostępność może być też wynikiem ataku hackerskiego czy nawet naszego błędu. Dlatego warto wprowadzić swoje narzędzie do monitoringu strony.

Jak śledzić dostępność strony internetowej

Uptime Robot jest darmowym narzędziem, które pozwala na monitorowanie tego czy strona internetowa jest online. Posiada ono wersję płatną, ale wersja podstawowa w zupełności wystarcza i pozwala na monitorowanie strony w pięciominutowych odstępach czasu oraz wysłanie za darmo alertu na naszą skrzynkę e-mail w przypadku problemów.

Wersja darmowa pozwala na monitorowanie 50 stron w 5 minutowym interwale czasowym. Przy planie płatnym możemy monitorować więcej stron, a interwał skrócić do 1 minuty. Mamy również możliwość ustawienia powiadomień SMS.

Dlaczego warto śledzić dostępność strony?

Jednym z bardzo prozaicznych powodów jest to, że gdy strona jest niedostępna to nie jest wtedy dla nas w stanie zarobić. Użytkownik może też już na nią później nie wrócić gdy kilka prób jej odwiedzenia skończy się fiaskiem. Dlatego warto monitorować stronę i sprawdzać co jest powodem problemów aby je wyeliminować.

Należy też pamiętać o tym, że Google zwraca uwagę na to czy strona jest często niedostępna co może mieć wpływ na pozycję w wyszukiwarce. Dlatego jeśli dbasz o SEO swojej strony zadbaj również o to by nie miała ona dłuższych momentów niedostępności. Sprawdź co jest słabym ogniwem i postaraj się je wyeliminować.

Leave a Comment