Sierotkami nazywamy pojedyncze litery lub krótkie wyrazy, które pozostają na końcu wiersza w tekście. Mogą to być spójniki „i”, „a”, „w”, „z”, a także przyimki „o”, „u”, „z”, „w”. Zgodnie z zasadami, jednoliterowych spójników i przyimków nie powinniśmy zostawiać na końcu wiersza. Dodatkowo wygląda to nieestetycznie i utrudnia czytanie. Jak rozwiązać ten problem w WordPress?
Wtyczka „Sierotki”
Możemy rozwiązać ten problem na dwa proste sposoby. W Creativegen na stronach, które tworzymy dla Klientów, unikamy korzystania ze zbyt dużej ilości wtyczek. Każda wtyczka to dodatkowe obciążenie podczas ładowania strony i ryzyko, że stanie się ona słabym ogniwem, które będzie furtką dla hakerów chcących włamać się na stronę.
Rzeczy, które możemy zrobić bez wtyczek, najlepiej jest zrobić ręcznie. Niestety, często strony na WordPress są przepakowane wtyczkami, które odpowiadają nawet za banalne funkcjonalności, które można wykonać bardzo łatwo z poziomu kodu. Czasem jednak warto zrobić wyjątek i ułatwić Klientowi korzystanie ze strony, jeśli ma to racjonalne uzasadnienie.
Wtyczka „Sierotki” automatycznie przenosi jednoliterowe spójniki i przyimki do nowego wiersza. Jest to najwygodniejszy sposób na rozwiązanie tego problemu. Jest ona również regularnie aktualizowana, co możemy sprawdzić w zakładce „Rozwój” na stronie wtyczki w repozytorium WordPress.
Wybieraj wtyczki, które są regularnie aktualizowane
Jeśli samodzielnie będziesz decydować o wyborze wtyczki, którą użyjesz na swojej stronie, zawsze sprawdź jej changelog. Wybieraj tylko te wtyczki, które są aktualizowane regularnie i kompatybilne z najnowszą wersją WordPress. Wtyczki porzucone przez autorów, dalej mogą być dostępne w sieci, ale mogą nie zawierać ważnych łatek bezpieczeństwa na znalezione podatności na ataki. Dodatkowo istnieje ryzyko, że w pewnym momencie przestaną działać z najnowszymi wersjami WordPress i jeśli obsługują ważną funkcjonalność w naszym serwisie, będziemy zmuszeni do jego przebudowy.
Twarda spacja
Twarda spacja to drugie rozwiązanie problemu sierotek. Jest ono jednak na tyle kłopotliwe, że musimy je samodzielnie zastosować w każdym tekście na stronie. Twarda spacja, zwana też niełamliwą spacją, to specjalny znak, który zapobiega automatycznemu przeniesieniu wyrazów do następnego wiersza. Jeśli więc wstawimy ją między dwoma wyrazami, to one zawsze będą wyświetlane w tej samej linii. Wstawiając twardą spację między jednoliterowy spójnik lub przyimek i następny wyraz, sprawimy, że nasza sierotka nigdy nie zostanie sama w wierszu.
Jak wstawić twardą spację w edytorze WordPress
Niestety w WordPress nie ma możliwości łatwego wstawienia twardej spacjli. Musimy zrobić to z poziomu edycji tekstu w HTML i dodania twardej spacji jako znaku. Możesz skopiować go teraz stąd:
Jak widzisz na przykładzie poniżej, mamy dwie sierotki na końcu pierwszego i drugiego wiersza. Usuniemy je za pomocą twardej spacji.
Jak to zrobić, pokażemy na krótkim wideo. Wystarczy, że powtórzysz te czynności. Pamiętaj o skopiowaniu sobie wcześniej twardej spacji w HTML z naszego artykułu.
Jak jednak widzicie, jest to dużo mniej efektywne niż po prostu użycie wtyczki. Dlatego dla wygody naszych Klientów, stworzyliśmy też własne rozwiązanie, które wzbogaca edytor Gutenberg o możliwość dodania twardej spacji bezpośrednio przy edycji tekstu, bez konieczności wchodzenia do edycji kodu HTML. Wygląda to następująco:
Jeśli jednak prowadzisz własną stronę internetową i zastanawiasz się, jak rozwiązać problem sierotek na swojej stronie WordPress, to wtyczka „Sierotki” będzie najłatwiejszym wyjściem.