Aktualizacja WordPress wydaje się bardzo prostym zadaniem i na ogół tak jest. Problem powstaje dopiero wtedy, gdy strona przestaje działać, tak jak powinna. Powodów może być wiele. Błędy podczas samego procesu aktualizacji, brak kompatybilności wtyczek, problemy z wersją PHP i wiele innych. Dlatego w tym krótkim poradniku przedstawimy wam, jak bezpiecznie zaktualizować WordPress i jak my to zazwyczaj robimy w Creativegen.
Przed aktualizacją WordPress zrób backup
Jak zrobić backup WordPress, pisaliśmy już w artykule, do którego możemy was odesłać. Zrobienie kopii bezpieczeństwa przed aktualizacją WordPressa jest bardzo ważną czynnością i nie powinniśmy jej pomijać. Tym bardziej, jeśli nie posiadamy wersji testowej zwanej stage.
Dopiero gdy mamy backup, możemy przejść do aktualizacji. Pamiętajmy jednak, że w razie problemów, jego przywrócenie również zajmuje czas, w którym nasz serwis jest niedostępny. W przypadku małych i rzadko odwiedzanych stron może to być małym problemem. W przypadku większych serwisów i sklepów internetowych to realne zagrożenie straty klientów. Dlatego my praktykujemy jeszcze inny sposób.
Najpierw aktualizuj WordPress na wersji testowej
Wersja testowa strony jest niezależnym odbiciem lustrzanym naszego serwisu. Najlepiej, aby znajdowała się idealnie na takim samym środowisku, jak strona bazowa. Możemy więc postawić ją na naszym serwerze lub serwerze dodatkowym z takimi samymi ustawieniami, co również będzie pewną formą backupu.
Stage powinien być jednak niedostępny dla użytkowników. Tylko my mamy dostęp do tej strony i jest ona nam potrzebna do tego, aby testować różne rozwiązania, zanim przeniesiemy je na właściwą stronę. W ten sposób minimalizujemy ryzyko, że coś pójdzie nie tak.
Dlatego aktualizując WordPress, najpierw aktualizujemy naszą wersję testową i sprawdzamy, czy nie nastąpiły problemy. Oczywiście wcześniej też robimy sobie jej backup, aby w razie problemów, móc łatwo wrócić do poprzedniej wersji. Nie zawsze jesteśmy w stanie rozwiązać niektóre błędy. Część z nich może zajść z winy dostawców zewnętrznego kodu na przykład twórców wtyczek. Wtedy możemy zgłosić bug i poczekać, aż go naprawią.
Po zaktualizowaniu wersji testowej możemy zaktualizować stronę główną
Jeśli na wersji testowej zweryfikujemy, że nie nastąpiły żadne problemy, wtedy bezpiecznie możemy zaktualizować swoją stronę.
Pamiętaj
Aktualizację strony wykonuj w godzinach, gdy na stronie nie ma użytkowników, albo jest ich najmniej. Dane o tym ile osób aktualnie znajduje się na stronie i w jakich godzinach jest ich najmniej, znajdziesz w usłudze Google Analytics. Dlatego aktualizacje zazwyczaj wykonuje się w nocy.
Dlaczego warto aktualizować WordPress regularnie?
WordPress jest popularnym systemem CMS, co jest jego zaletą, ale jednocześnie wadą. Przez swoją popularność, jest on stale na celowniku osób, które chciałyby złamać naszą stronę, wykraść dane użytkowników, umieścić na niej złośliwy kod lub wykorzystać wypracowaną przez nas przez lata reputację domeny.
Aktualizacje oprócz nowych funkcjonalności, przede wszystkim łatają możliwe podatności na włamanie. Jeśli strona nie jest aktualizowana przez długi czas, ryzyko włamania na nią wzrasta.
Czy po prostu nie wystarczy kliknąć, aktualizuj?
Wystarczy i jednocześnie możemy liczyć na to, że nic się nie stanie. Wiele razy faktycznie tak będzie, że strona zaktualizuje się poprawnie i będziemy mogli z niej dalej korzystać. Nasze doświadczenie pokazuje jednak, że nie zawsze tak jest. Wielokrotnie trafiali do nas Klienci, których sklep przestał działać. Awaria nie zawsze musi dotyczyć całego portalu, czasem może dotyczyć jednej funkcji i nie zauważymy tego od razu. Wtedy pozostaje nam liczyć na to, że backup hostingu obejmuje wcześniejszą wersję. Dlatego lepiej dmuchać na zimne i zrobić to w sposób bezpieczny.
Aktualizacja WordPress krok po kroku
Podsumowując, bezpieczne aktualizowanie WordPressa i jednocześnie WooCommerce powinno wyglądać następująco:
Wersja skrócona dla mniejszych stron: